Race to Baltimore 2015

Race Race to Baltimore

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Sunday, July 19, 2015 12:36:42 AM EDT


Division: CRUISING (6 boats)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1   8 LUCKY DUCKY Tyson, Jay 141 1 16:56:53.0 00:40:28.0 03:46:25.0 00:00:00.0 1.0
2   93655 DIFFERENT TACK Connelly, Jim 169 2 17:12:34.0 00:48:30.2 03:54:03.8 00:07:38.8 2.0
3   2118 REVEILLE Anderson, John 151 3 17:14:44.0 00:43:20.2 04:01:23.8 00:14:58.8 3.0
4   93635 NICHOLS' QUARTERS Nichols, F. Scott 139 4 17:17:09.0 00:39:53.6 04:07:15.4 00:20:50.4 4.0
5   132 MY WAY Holden, Peter 125 5 17:30:36.0 00:35:52.5 04:24:43.5 00:38:18.5 5.0
6   654 HEBE Bayhan, Zackery 206 6 17:54:00.0 00:59:07.3 04:24:52.7 00:38:27.7 6.0

Notes

(1)Start Date/Time = Saturday, July 18, 2015 12:30:00.0, Length (nm) = 17.22

Division: J/105 (8 boats)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1   43 JESTER Bethell, Hugh & Henry 90 1 16:58:34.0 00:37:35.4 04:35:58.6 00:00:00.0 1.0
2   303 HELIOS Sunshine, Steve & Gregg 90 2 17:02:50.0 00:37:35.4 04:40:14.6 00:04:16.0 2.0
3   159 CRESCENDO Guarino, Angelo 90 3 17:05:09.0 00:37:35.4 04:42:33.6 00:06:35.0 3.0
4   252 PEREGRINE Carruth, Bill 90 4 17:09:56.0 00:37:35.4 04:47:20.6 00:11:22.0 4.0
5   25557 JUBILEE IV Stahler, Bob 90 5 17:10:52.0 00:37:35.4 04:48:16.6 00:12:18.0 5.0
6   407 CHESSIE Kircher, John 90 6 17:12:39.0 00:37:35.4 04:50:03.6 00:14:05.0 6.0
7   251 BREAKAWAY Hinds, Richard 90 7 17:17:14.0 00:37:35.4 04:54:38.6 00:18:40.0 7.0
8   250 OFF THE HOOK Dunigan Jr., Robert 90 8 17:25:18.0 00:37:35.4 05:02:42.6 00:26:44.0 8.0

Notes

(1)Start Date/Time = Saturday, July 18, 2015 11:45:00.0, Length (nm) = 25.06

Division: MULTIHULL A (4 boats)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1   MOO 6 THRILL RIDE Parrott, Jim 1.016 1 16:19:09.0 -00:03:49.6 04:02:58.6 00:00:00.0 1.0
2   185 FAIR CURVE Nicholson, John 1.017 3 16:26:22.0 -00:04:11.3 04:10:33.3 00:07:34.7 2.0
3   27042 TEMPLE OF THE WIND Dykman, Douglas 1.021 2 16:26:04.0 -00:05:10.0 04:11:14.0 00:08:15.5 3.0
4   OO 1 TRIPLE THREAT Lyons , Tim 1.081 4 16:32:47.0 -00:20:28.5 04:33:15.5 00:30:16.9 4.0

Notes

(1)Start Date/Time = Saturday, July 18, 2015 12:20:00.0, Length (nm) = 17.22

Division: MULTIHULL B (5 boats)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1   528 GEMINI Glover, Jere & Lloyd 0.748 3 16:56:14.0 01:08:21.0 03:22:53.0 00:00:00.0 1.0
2   1055 ENDURANCE Short, Jeffrey 0.716 5 17:17:53.0 01:23:10.7 03:29:42.3 00:06:49.3 2.0
3   410 LOLA 3 THE WILD CHILD Wesdyk, Rusell 0.931 1 16:32:11.0 00:17:03.3 03:50:07.7 00:27:14.7 3.0
4   161 WIND PLAY Stoffregen, Dana 0.959 2 16:53:07.0 00:10:59.6 04:17:07.4 00:54:14.5 4.0
5   123 TRI-TANIUM Desrosiers, David 0.973 4 17:15:56.0 00:07:51.3 04:43:04.7 01:20:11.7 5.0

Notes

(1)Start Date/Time = Saturday, July 18, 2015 12:25:00.0, Length (nm) = 17.22

Division: PHRF A (14 boats)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1   41 CUORE Di LEONE Culotta, Tony 39 1 16:23:54.0 00:16:17.3 04:27:36.7 00:00:00.0 1.0
2   23244 BAD MEDICINE Beaty, Narlin 84 3 16:54:22.0 00:35:05.0 04:39:17.0 00:11:40.3 2.0
3   83299 THE FISH Shinn, Bill 72 4 16:54:30.0 00:30:04.3 04:44:25.7 00:16:49.0 3.0
4   85 SPLIT DECISION Tacchetti, Jordan 108 7 17:09:46.0 00:45:06.5 04:44:39.5 00:17:02.9 4.0
5   83170 SILVERBACK Latrobe, Gordon & John 69 2 16:54:20.0 00:28:49.1 04:45:30.9 00:17:54.2 5.0
6   40826 KOKOMO EXPRESS Terri High/Brett Sorensen 108 9 17:10:40.0 00:45:06.5 04:45:33.5 00:17:56.9 6.0
7   32599 KRISTANY Harvey, Glenn 99 6 17:08:04.0 00:41:20.9 04:46:43.1 00:19:06.4 7.0
8   63448 VULTURE Peroutka, Raymond 96 8 17:10:21.0 00:40:05.8 04:50:15.2 00:22:38.6 8.0
9   42340 LEGACY Taylor, Mark 78 5 17:07:39.0 00:32:34.7 04:55:04.3 00:27:27.7 9.0
10   93442 REJOYCE Glackin, Dennis 78 10 17:12:05.0 00:32:34.7 04:59:30.3 00:31:53.7 10.0
11   50525 CIMARRON McClaskey, Jacqueline 96 12 17:20:53.0 00:40:05.8 05:00:47.2 00:33:10.6 11.0
12   93120 INTRIGUE Crimmins, Robert 84 11 17:20:52.0 00:35:05.0 05:05:47.0 00:38:10.3 12.0
13   60167 CAPRICORNE Thompson, Mark 78 13 17:21:06.0 00:32:34.7 05:08:31.3 00:40:54.7 13.0
DNF   93421 CANVAS CAPER Frix, Andy 78 DNF No Time 00:32:34.7 No Time No Time DNF 15.0

Notes

(1)Start Date/Time = Saturday, July 18, 2015 11:40:00.0, Length (nm) = 25.06

Division: PHRF B (10 boats)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1   51128 LIQUID LIMIT II Kozera, David 135 1 16:35:08.0 00:38:44.7 03:56:23.3 00:00:00.0 1.0
2   163 SIZZLE Hobbs Jr., Virgil 138 3 16:50:16.0 00:39:36.4 04:10:39.6 00:14:16.3 2.0
3   22764 ARTEMIS II Gershberg, Jordan 126 4 16:51:50.0 00:36:09.7 04:15:40.3 00:19:17.0 3.0
4   97921 PROJECT MAYHEM Steve Young/Ian Craig 138 8 16:55:27.0 00:39:36.4 04:15:50.6 00:19:27.3 4.0
5   93123 GABRIELLE Dymond, Bob 117 2 16:49:59.0 00:33:34.7 04:16:24.3 00:20:01.0 5.0
6   73106 CALCULATED RISK Alsobrook, Matthew 129 7 16:55:26.0 00:37:01.4 04:18:24.6 00:22:01.3 6.0
7   2213 FLYER Abbott, Doug 117 5 16:53:17.0 00:33:34.7 04:19:42.3 00:23:19.0 7.0
8   40582 INFRARED Sopka, Bob 120 6 16:55:16.0 00:34:26.4 04:20:49.6 00:24:26.3 8.0
9   115 RODEO CLOWN Anastasio, Steven 129 9 16:58:15.0 00:37:01.4 04:21:13.6 00:24:50.3 9.0
10   50366 FLOW Trainor, William 126 10 17:17:43.0 00:36:09.7 04:41:33.3 00:45:10.0 10.0

Notes

(1)Start Date/Time = Saturday, July 18, 2015 12:00:00.0, Length (nm) = 17.22

Division: PHRF C (4 boats)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1   2742 SAFARI Herrity, Rich 213 2 16:46:38.0 01:01:07.9 03:40:30.1 00:00:00.0 1.0
2   13177 HEYDAY Drain, Shepherd 174 1 16:37:30.0 00:49:56.3 03:42:33.7 00:02:03.6 2.0
3   53271 OASIS Copley, David 216 3 16:56:42.0 01:01:59.5 03:49:42.5 00:09:12.3 3.0
DNF   63 ALMARA Kroh, Joseph 228 DNF No Time 01:05:26.2 No Time No Time DNF 5.0

Notes

(1)Start Date/Time = Saturday, July 18, 2015 12:05:00.0, Length (nm) = 17.22

Division: PHRF N (5 boats)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1   238 HEALING POWER Braunstein, Steven 102 1 17:14:08.0 00:29:16.4 04:34:51.6 00:00:00.0 1.0
2   53556 NATTY BLOH Lindsay, Timothy 81 2 17:24:15.0 00:23:14.8 04:51:00.2 00:16:08.6 2.0
3   849 CAHOOTS Ellis, Dave 171 3 17:55:00.0 00:49:04.6 04:55:55.4 00:21:03.8 3.0
DNS   53557 ECLIPSE Toner, Stephen 135 DNS No Time 00:38:44.7 No Time No Time DNS 6.0T
DNS   40254 BUMBLE BEE Walker, Loren 114 DNS No Time 00:32:43.1 No Time No Time DNS 6.0T

Notes

(1)Start Date/Time = Saturday, July 18, 2015 12:10:00.0, Length (nm) = 17.22

Division: SHORT HANDED (1 boats)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1   42539 RESOLUTE Scheaffer, Chuck 93 1 17:28:09.0 00:26:41.5 04:31:27.5 00:00:00.0 1.0

Notes

(1)Start Date/Time = Saturday, July 18, 2015 12:30:00.0, Length (nm) = 17.22

Fleet: Multihull Combined (9 boats)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1   528 GEMINI Glover, Jere & Lloyd 0.748 7 16:56:14.0 01:08:21.0 03:22:53.0 00:00:00.0 1.0
2   1055 ENDURANCE Short, Jeffrey 0.716 9 17:17:53.0 01:23:10.7 03:29:42.3 00:06:49.3 2.0
3   410 LOLA 3 THE WILD CHILD Wesdyk, Rusell 0.931 4 16:32:11.0 00:17:03.3 03:50:07.7 00:27:14.7 3.0
4   MOO 6 THRILL RIDE Parrott, Jim 1.016 1 16:19:09.0 -00:03:49.6 04:02:58.6 00:40:05.6 4.0
5   185 FAIR CURVE Nicholson, John 1.017 3 16:26:22.0 -00:04:11.3 04:10:33.3 00:47:40.3 5.0
6   27042 TEMPLE OF THE WIND Dykman, Douglas 1.021 2 16:26:04.0 -00:05:10.0 04:11:14.0 00:48:21.1 6.0
7   161 WIND PLAY Stoffregen, Dana 0.959 6 16:53:07.0 00:10:59.6 04:17:07.4 00:54:14.5 7.0
8   OO 1 TRIPLE THREAT Lyons , Tim 1.081 5 16:32:47.0 -00:20:28.5 04:33:15.5 01:10:22.6 8.0
9   123 TRI-TANIUM Desrosiers, David 0.973 8 17:15:56.0 00:07:51.3 04:43:04.7 01:20:11.7 9.0

Fleet: PHRF Long Course (22 boats)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1   41 CUORE Di LEONE Culotta, Tony 39 1 16:23:54.0 00:16:17.3 04:27:36.7 00:00:00.0 1.0
2   43 JESTER Bethell, Hugh & Henry 90 2 16:58:34.0 00:37:35.4 04:35:58.6 00:08:21.9 2.0
3   23244 BAD MEDICINE Beaty, Narlin 84 4 16:54:22.0 00:35:05.0 04:39:17.0 00:11:40.3 3.0
4   303 HELIOS Sunshine, Steve & Gregg 90 6 17:02:50.0 00:37:35.4 04:40:14.6 00:12:37.9 4.0
5   159 CRESCENDO Guarino, Angelo 90 7 17:05:09.0 00:37:35.4 04:42:33.6 00:14:56.9 5.0
6   83299 THE FISH Shinn, Bill 72 5 16:54:30.0 00:30:04.3 04:44:25.7 00:16:49.0 6.0
7   85 SPLIT DECISION Tacchetti, Jordan 108 13 17:09:46.0 00:45:06.5 04:44:39.5 00:17:02.9 7.0
8   83170 SILVERBACK Latrobe, Gordon & John 69 3 16:54:20.0 00:28:49.1 04:45:30.9 00:17:54.2 8.0
9   40826 KOKOMO EXPRESS Terri High/Brett Sorensen 108 15 17:10:40.0 00:45:06.5 04:45:33.5 00:17:56.9 9.0
10   32599 KRISTANY Harvey, Glenn 99 12 17:08:04.0 00:41:20.9 04:46:43.1 00:19:06.4 10.0
11   252 PEREGRINE Carruth, Bill 90 8 17:09:56.0 00:37:35.4 04:47:20.6 00:19:43.9 11.0
12   25557 JUBILEE IV Stahler, Bob 90 9 17:10:52.0 00:37:35.4 04:48:16.6 00:20:39.9 12.0
13   407 CHESSIE Kircher, John 90 11 17:12:39.0 00:37:35.4 04:50:03.6 00:22:26.9 13.0
14   63448 VULTURE Peroutka, Raymond 96 14 17:10:21.0 00:40:05.8 04:50:15.2 00:22:38.6 14.0
15   251 BREAKAWAY Hinds, Richard 90 17 17:17:14.0 00:37:35.4 04:54:38.6 00:27:01.9 15.0
16   42340 LEGACY Taylor, Mark 78 10 17:07:39.0 00:32:34.7 04:55:04.3 00:27:27.7 16.0
17   93442 REJOYCE Glackin, Dennis 78 16 17:12:05.0 00:32:34.7 04:59:30.3 00:31:53.7 17.0
18   50525 CIMARRON McClaskey, Jacqueline 96 20 17:20:53.0 00:40:05.8 05:00:47.2 00:33:10.6 18.0
19   250 OFF THE HOOK Dunigan Jr., Robert 90 18 17:25:18.0 00:37:35.4 05:02:42.6 00:35:05.9 19.0
20   93120 INTRIGUE Crimmins, Robert 84 19 17:20:52.0 00:35:05.0 05:05:47.0 00:38:10.3 20.0
21   60167 CAPRICORNE Thompson, Mark 78 21 17:21:06.0 00:32:34.7 05:08:31.3 00:40:54.7 21.0
DNF   93421 CANVAS CAPER Frix, Andy 78 DNF No Time 00:32:34.7 No Time No Time DNF 23.0

Fleet: PHRF Short Course (26 boats)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1   2742 SAFARI Herrity, Rich 213 4 16:46:38.0 01:01:07.9 03:40:30.1 00:00:00.0 1.0
2   13177 HEYDAY Drain, Shepherd 174 2 16:37:30.0 00:49:56.3 03:42:33.7 00:02:03.6 2.0
3   8 LUCKY DUCKY Tyson, Jay 141 1 16:56:53.0 00:40:28.0 03:46:25.0 00:05:54.8 3.0
4   53271 OASIS Copley, David 216 10 16:56:42.0 01:01:59.5 03:49:42.5 00:09:12.3 4.0
5   93655 DIFFERENT TACK Connelly, Jim 169 5 17:12:34.0 00:48:30.2 03:54:03.8 00:13:33.7 5.0
6   51128 LIQUID LIMIT II Kozera, David 135 3 16:35:08.0 00:38:44.7 03:56:23.3 00:15:53.2 6.0
7   2118 REVEILLE Anderson, John 151 6 17:14:44.0 00:43:20.2 04:01:23.8 00:20:53.6 7.0
8   93635 NICHOLS' QUARTERS Nichols, F. Scott 139 7 17:17:09.0 00:39:53.6 04:07:15.4 00:26:45.3 8.0
9   163 SIZZLE Hobbs Jr., Virgil 138 9 16:50:16.0 00:39:36.4 04:10:39.6 00:30:09.5 9.0
10   22764 ARTEMIS II Gershberg, Jordan 126 11 16:51:50.0 00:36:09.7 04:15:40.3 00:35:10.1 10.0
11   97921 PROJECT MAYHEM Steve Young/Ian Craig 138 15 16:55:27.0 00:39:36.4 04:15:50.6 00:35:20.5 11.0
12   93123 GABRIELLE Dymond, Bob 117 8 16:49:59.0 00:33:34.7 04:16:24.3 00:35:54.1 12.0
13   73106 CALCULATED RISK Alsobrook, Matthew 129 14 16:55:26.0 00:37:01.4 04:18:24.6 00:37:54.5 13.0
14   2213 FLYER Abbott, Doug 117 12 16:53:17.0 00:33:34.7 04:19:42.3 00:39:12.1 14.0
15   40582 INFRARED Sopka, Bob 120 13 16:55:16.0 00:34:26.4 04:20:49.6 00:40:19.5 15.0
16   115 RODEO CLOWN Anastasio, Steven 129 17 16:58:15.0 00:37:01.4 04:21:13.6 00:40:43.5 16.0
17   132 MY WAY Holden, Peter 125 18 17:30:36.0 00:35:52.5 04:24:43.5 00:44:13.4 17.0
18   654 HEBE Bayhan, Zackery 206 22 17:54:00.0 00:59:07.3 04:24:52.7 00:44:22.5 18.0
19   42539 RESOLUTE Scheaffer, Chuck 93 16 17:28:09.0 00:26:41.5 04:31:27.5 00:50:57.4 19.0
20   238 HEALING POWER Braunstein, Steven 102 19 17:14:08.0 00:29:16.4 04:34:51.6 00:54:21.4 20.0
21   50366 FLOW Trainor, William 126 21 17:17:43.0 00:36:09.7 04:41:33.3 01:01:03.1 21.0
22   53556 NATTY BLOH Lindsay, Timothy 81 20 17:24:15.0 00:23:14.8 04:51:00.2 01:10:30.0 22.0
23   849 CAHOOTS Ellis, Dave 171 23 17:55:00.0 00:49:04.6 04:55:55.4 01:15:25.2 23.0
DNF   63 ALMARA Kroh, Joseph 228 DNF No Time 01:05:26.2 No Time No Time DNF 27.0T
DNS   53557 ECLIPSE Toner, Stephen 135 DNS No Time 00:38:44.7 No Time No Time DNS 27.0T
DNS   40254 BUMBLE BEE Walker, Loren 114 DNS No Time 00:32:43.1 No Time No Time DNS 27.0T

Information is provisional and subject to modification

Principal Race Officer: James R. Gray
Jury Chair: Dave Clinnin


This page has been accessed

times since its posting on July 14, 2015.

© 2015, Baltimore City Yacht Association.