BCYA Harbor Cup 2003

Saturday, October 25, 2003

Information is provisional and subject to modification
Regatta results revised: Monday, October 27, 2003 6:32:44 PM EST

A SPECIAL OFFER!
** Harbor Cup T-Shirts Available! Long sleeve, with the HDSA logo on the front and BCYA's oldest member on the back. A great gift for your sailing friends who couldn't make the regatta. Available in Large & Extra Large. $10 for the first shirt / $5 for each additional shirt in the same order (includes postage & handling). Specify size(s) and shipping address, and send a check made out to HDSA, to Hugh Bethell, 1250 William Street, Baltimore, MD 21230.

Division: Non-Spin (19 boats)

Pos Sail   Boat   Skipper   Rating   Finish
   Time   
Time
 Allowance 
 Corrected 
   Time   
 Time 
   Behind   
 Penalty  Pts
1   93049   Miranda   Cyndi & Gene Gottschalk   183    13:59:42   00:54:54   02:09:48   00:00:00  1.0
2   73113   Crackerjack   Alan Krulisch   123    13:43:27   00:36:54   02:11:33   00:01:45  2.0
3   33400   Witch's Flower   John Sherwood III   150    13:51:56   00:45:00   02:11:56   00:02:08  3.0
4   159   Elusive   John Littrell   192    14:06:14   00:57:36   02:13:38   00:03:50  4.0
5   93124   Willet   Jack & Marti Detweiler   120    13:45:40   00:36:00   02:14:40   00:04:52  5.0
6   USA 61   Shanty Irish   Rick Palleschi   132    13:49:36   00:39:36   02:15:00   00:05:12  6.0
7   93041   Great Dane   Jens Glysing-Jensen   114    13:45:12   00:34:12   02:16:00   00:06:12  7.0
8   93250   Sabre Girl   T.J. Sullivan   126    13:49:46   00:37:48   02:16:58   00:07:10  8.0
9   83218   Kind Duck   Robert Zouck   135    13:53:15   00:40:30   02:17:45   00:07:57  9.0
10   93279   Vite   Paul Taylor   180    14:06:59   00:54:00   02:17:59   00:08:11  10.0
11   93312   Summer Skis   Daniel Hardiman   210    14:16:11   01:03:00   02:18:11   00:08:23  11.0
12   83494   Vixen   Jeff Taylor   66    13:35:56   00:19:48   02:21:08   00:11:20  12.0
13   83052   Boreas   Annette & Mike Mullarky   168    14:07:01   00:50:24   02:21:37   00:11:49  13.0
14   371   Windrift   Robert Whitehurst   183    14:17:26   00:54:54   02:27:32   00:17:44  14.0
15   43984   Shazam   John & Mary Driver   36    13:35:51   00:10:48   02:30:03   00:20:15  15.0
16   93277   Turtle Sloop   Brian Sweeney   69    13:48:43   00:20:42   02:33:01   00:23:13  16.0
17   93303   Cherokee   Sean & Amy Scott   99    14:00:47   00:29:42   02:36:05   00:26:17  17.0
18   93267   Akizuki II   Tim & Jane Lindsay   147    14:23:07   00:44:06   02:44:01   00:34:13  18.0
DNC   93225   Last Resort   Bob Knowles   222    No Time   00:00:00   No Time   No Time  DNC 20.0

Notes
Race Information: Start Date/Time = Saturday, October 25, 2003 10:55:00, Length (nm) = 18.00

Division: PHRF A1 (17 boats)

Pos Sail   Boat   Skipper   Rating   Finish
   Time   
Time
 Allowance 
 Corrected 
   Time   
 Time 
   Behind   
 Penalty  Pts
1   USA 9   UltraVoilet   David Prucnal   84    13:48:49   00:31:55   02:46:54   00:00:00  1.0
2   83471   Stitch-N-Glue   Daniel Rossi   78    13:51:46   00:29:38   02:52:08   00:05:14  2.0
3   51120   Windborn   Rick Born   54    13:44:13   00:20:31   02:53:42   00:06:48  3.0
4   83299   The Fish   Bill Shinn   66    13:49:18   00:25:05   02:54:13   00:07:19  4.0
5   USA 32   Mulligan   Jim Geddes Gordon Fronk   57    13:46:19   00:21:40   02:54:39   00:07:45  5.0
6   93171   Everest   Richard Perzynski   81    13:55:54   00:30:47   02:55:07   00:08:13  6.0
7   23244   Bad Medicine   Narlin Beaty   84    13:58:06   00:31:55   02:56:11   00:09:17  7.0
8   93212   Inphase   Ben Willens   60    13:51:09   00:22:48   02:58:21   00:11:27  8.0
9   93307   Shock n' Awe   Brad Kauffman   72    13:55:47   00:27:22   02:58:25   00:11:31  9.0
10   31167   Kiva   Bob Turner   48    13:46:54   00:18:14   02:58:40   00:11:46  10.0
11   53352   Air Mail   Tom Carrico   75    13:59:32   00:28:30   03:01:02   00:14:08  11.0
13   50434   Equilibrium   Robert Dunsky   60    13:54:18   00:22:48   03:01:30   00:14:36  12.0
14   35006   Anthem   Arron Tyler Pete Carrico   30    13:43:47   00:11:24   03:02:23   00:15:29  13.0
15   43990   Sirena   Ron Wilson   42    14:00:29   00:15:58   03:14:31   00:27:37  14.0
16   43765   X-Citation   Clark V. Slaymaker   60    14:07:37   00:22:48   03:14:49   00:27:55  15.0
DNF T   41691   Schocka Roo   Paul Susie   78    14:00:52   00:29:38   No Time   No Time  DNF 18.0T
DNC T   93204   Narrow Escape   Ben Corson   -3    No Time   00:00:00   No Time   No Time  DNC 18.0T

Notes
Race Information: Start Date/Time = Saturday, October 25, 2003 10:30:00, Length (nm) = 22.80

Division: PHRF A2 (11 boats)

Pos Sail   Boat   Skipper   Rating   Finish
   Time   
Time
 Allowance 
 Corrected 
   Time   
 Time 
   Behind   
 Penalty  Pts
1   73456   L'Outrage   Bruce Gardner   99    13:55:40   00:37:37   02:43:03   00:00:00  1.0
2   36051   Mental Floss   Scott & Dana Barnhart   114    14:04:13   00:43:19   02:45:54   00:02:51  2.0
3   7105   Allegiance   Travis Wood Pete Carrico   96    14:00:41   00:36:29   02:49:12   00:06:09  3.0
4   NA 19   Bold   Bill Howey Pete Carrico   93    14:01:24   00:35:20   02:51:04   00:08:01  4.0
5   32245   Mountain Lion Eater   George Prout   90    14:01:33   00:34:12   02:52:21   00:09:18  5.0
6   USA 43   Jester   Hugh Bethell   87    14:02:15   00:33:04   02:54:11   00:11:08  6.0
7   32710   Coure Di Leone   Tony Culotta   90    14:04:18   00:34:12   02:55:06   00:12:03  7.0
8   50836   Razor's Edge   Frank Kendall   108    14:12:48   00:41:02   02:56:46   00:13:43  8.0
9   NA 16   Restless   Kris VonKrueger Pete Carrico   93    14:08:56   00:35:20   02:58:36   00:15:33  9.0
10   40254   Bumble Bee   L. Mark Walker   108    14:30:33   00:41:02   03:14:31   00:31:28  10.0
DNC   43487   Flying Dolphin   David Gibson   111    No Time   00:00:00   No Time   No Time  DNC 12.0

Notes
Race Information: Start Date/Time = Saturday, October 25, 2003 10:35:00, Length (nm) = 22.80

Division: PHRF B (18 boats)

Pos Sail   Boat   Skipper   Rating   Finish
   Time   
Time
 Allowance 
 Corrected 
   Time   
 Time 
   Behind   
 Penalty  Pts
1   33208   Scrambler   Richard Guth   147    14:26:52   00:55:52   02:46:00   00:00:00  1.0
2   83067   Aspire   Jack Yaissle   120    14:16:52   00:45:36   02:46:16   00:00:16  2.0
3   83350   Incommunicado   Ed Tracey Lynn Polk   126    14:22:37   00:47:53   02:49:44   00:03:44  3.0
4   3434   Red Streaker   Tom Calvert Dan Harris   150    14:33:40   00:57:00   02:51:40   00:05:40  4.0
5   83368   La Vitesse   Tom Neel   144    14:31:47   00:54:43   02:52:04   00:06:04  5.0
6   83173   Problem Child   Brian Jones   129    14:26:11   00:49:01   02:52:10   00:06:10  6.0
7   93074   Airwaves   David Wiemer   123    14:24:48   00:46:44   02:53:04   00:07:04  7.0
8   33510   Elvis   Anthony Moynagh   138    14:30:45   00:52:26   02:53:19   00:07:19  8.0
9   80   Ego Tripp   Tom Awalt Greg Oczkowski   120    14:24:21   00:45:36   02:53:45   00:07:45  9.0
10   41762   Gael Force   Mark Wayne   135    14:31:52   00:51:18   02:55:34   00:09:34  10.0
11   73106   Thin Float   Mary LeesGunther Rick Franz   129    14:30:52   00:49:01   02:56:51   00:10:51  11.0
12   73137   Plum Fun   George Fallon   138    14:34:21   00:52:26   02:56:55   00:10:55  12.0
13   33343   Better Times   Robert Simonsen   120    14:30:46   00:45:36   03:00:10   00:14:10  13.0
14   40582   Infrared   Bob Sopka   120    14:31:10   00:45:36   03:00:34   00:14:34  14.0
15   73133   Corybantic   Lewis Kimball   120    14:31:20   00:45:36   03:00:44   00:14:44  15.0
74 T   73209   Dark Crystal   Kyle Stump   135    No Time   00:00:00   No Time   -622191233/14:01:04  OCS 19.0T
75 T   31314   Daly Grind   John Daly   147    No Time   00:00:00   No Time   -622191233/14:01:04  OCS 19.0T
DNF T   98   Torture   Paul Scott   123    No Time   00:00:00   No Time   No Time  DNF 19.0T

Notes
Race Information: Start Date/Time = Saturday, October 25, 2003 10:45:00, Length (nm) = 22.80

Division: PHRF CD (13 boats)

Pos Sail   Boat   Skipper   Rating   Finish
   Time   
Time
 Allowance 
 Corrected 
   Time   
 Time 
   Behind   
 Penalty  Pts
1   23467   Swell   John Anderson   213    13:48:11   01:03:54   01:54:17   00:00:00  1.0
2   33485   Rebecca   Bill & Carolyn Paul   174    13:43:18   00:52:12   02:01:06   00:06:49  2.0
3   7   Magic   Richard Ewing   168    13:41:49   00:50:24   02:01:25   00:07:08  3.0
4   USA 55   Charlie Don't Surf   Robert Seidel   168    13:42:27   00:50:24   02:02:03   00:07:46  4.0
5   63189   Kestrel   Henry Hamby   168    13:42:36   00:50:24   02:02:12   00:07:55  5.0
6   63184   Cookie   Steve Culfogienis   168    13:42:41   00:50:24   02:02:17   00:08:00  6.0
7   53357       Harry Alfriend   225    14:02:10   01:07:30   02:04:40   00:10:23  7.0
8   2742   Safari   Rich Harrity   213    13:59:28   01:03:54   02:05:34   00:11:17  8.0
9   93054   Dharma Bum   Samuel Gallagher   213    14:01:29   01:03:54   02:07:35   00:13:18  9.0
10   23186   Cat Paws   Don Kunanier   213    14:01:49   01:03:54   02:07:55   00:13:38  10.0
11   93253   Bay Retriever   Kevin Sherwood   207    14:04:38   01:02:06   02:12:32   00:18:15  11.0
12   43375   Mr. Saturday   Gene Nuth   171    14:01:03   00:51:18   02:19:45   00:25:28  12.0
13   3   Foxglove   Dmitr Waslowski   180    14:08:24   00:54:00   02:24:24   00:30:07  13.0

Notes
Race Information: Start Date/Time = Saturday, October 25, 2003 10:50:00, Length (nm) = 18.00

Division: Triton (2 boats)

Pos Sail   Boat   Skipper   Rating   Finish
 Order 
Finish
   Time   
 Penalty  Pts
1   129   Sandpiper   Daniel Lawrence   Triton   1  14:01:31  1.0
2   537   Overdraft   David Hoyt   Triton   2  14:01:47  2.0

Notes
Race Information: Start Date/Time = Saturday, October 25, 2003 11:00:00, Length (nm) = 18.00

Information is provisional and subject to modification


Principal Race Officer: Robert Greenfield

Version 4.0.2: Regatta scoring by JavaScore, an Open Source project available at http://www.gromurph.org/javascore

This page has been accessed

times since its posting on October 27, 2003.
© 2003, Baltimore City Yacht Association.