2007 Baltimore Harbor Leukemia Cup (REVISED)

Race 1

Information is provisional and subject to modification
Regatta results revised and saved: Monday, October 29, 2007 1:02:44 PM PDT


( Entries=75)

Division: Multihull (9 boats)

Pos Sail   Boat   Skipper   Rating   Finish
   Time   
Time
 Allowance 
 Corrected 
   Time   
 Time 
   Behind   
 Penalty  Pts
1   27042   TEMPLE OF THE WIND   Douglas Dykman   1.038    13:54:17.0   -00:06:37.4   03:00:54.4   00:00:00.0  1.0
2   M 6   THRILL RIDE   Jim Nealey   0.997    14:10:31.0   00:00:34.3   03:09:56.7   00:09:02.3  2.0
3   52441   FITNESS RESOURCE   David Nees   1.039    14:17:37.0   -00:07:42.4   03:25:19.4   00:24:25.1  3.0
4   131   FLYING CIRCUS   Robert Blesse   1.046    14:18:58.0   -00:09:09.1   03:28:07.1   00:27:12.8  4.0
5   M 239   TRINITY   David Way   1.044    14:25:23.0   -00:09:02.2   03:34:25.2   00:33:30.8  5.0
6   M 34   NOUMENA   Gene Freund   1.002    14:58:51.0   -00:00:28.7   03:59:19.7   00:58:25.3  6.0
7   1   TRIPLE THREAT   Tim Lyons   1.083    15:06:30.0   -00:20:27.6   04:26:57.6   01:26:03.2  7.0
DNC   181   WE'RE NOT LOST   Larry Forgy   0.986    No Time   00:00:00.0   No Time   No Time  DNC 10.0T
DNC   228   TRIANGLE   Gary Spesard   1.049    No Time   00:00:00.0   No Time   No Time  DNC 10.0T

Notes

(1) Start Date/Time = Saturday, October 27, 2007 11:00:00.0, Length (nm) = 25.69

Division: PHRF A1 (8 boats)

Pos Sail   Boat   Skipper   Rating   Finish
   Time   
Time
 Allowance 
 Corrected 
   Time   
 Time 
   Behind   
 Penalty  Pts
1   USA 93377   MAGIC DRAGON   David Poff   42    14:20:00.0   00:17:59.0   03:32:01.0   00:00:00.0  1.0
2   29206   CUORE di LEONE   Tony Culotta   48    14:30:09.0   00:20:33.1   03:39:35.9   00:07:34.9  2.0
3   4   DIESEL   Tate Russack   39    14:29:30.0   00:16:41.9   03:42:48.1   00:10:47.1  3.0
4   50282   ALTAIR   Tom Johnson   -6    14:15:24.0   -00:02:34.1   03:47:58.1   00:15:57.1  4.0
5   52822   BOONDOGGLE   Eugene McCollum   60    15:00:04.0   00:25:41.4   04:04:22.6   00:32:21.6  5.0
6   93194   DOLCE   Bob Yin   66    15:09:26.0   00:28:15.5   04:11:10.5   00:39:09.4  6.0
DNC   USA 32   MULLIGAN   Gordon Fronk   54    No Time   00:23:07.3   No Time   No Time  DNC 9.0T
DNC   93081   EURO TRASH GIRL   Nicole Weaver   54    No Time   00:23:07.3   No Time   No Time  DNC 9.0T

Notes

(1) Start Date/Time = Saturday, October 27, 2007 10:30:00.0, Length (nm) = 25.69

Division: PHRF A2 (11 boats)

Pos Sail   Boat   Skipper   Rating   Finish
   Time   
Time
 Allowance 
 Corrected 
   Time   
 Time 
   Behind   
 Penalty  Pts
1   USA 33   CROSSCURRENT   Craig Crossley   72    14:34:46.0   00:30:49.7   03:28:56.3   00:00:00.0  1.0
2   63320   MOLTO BENE   Richard Ewing   84    14:43:34.0   00:35:58.0   03:32:36.0   00:03:39.7  2.0
3   83299   THE FISH   Bill Shinn   72    14:39:51.0   00:30:49.7   03:34:01.3   00:05:05.0  3.0
4   67   AMRITHA   Nate Tower   78    14:45:41.0   00:33:23.8   03:37:17.2   00:08:20.9  4.0
5   53352   AIR MAIL   Tom Carrico   72    14:44:14.0   00:30:49.7   03:38:24.3   00:09:28.0  5.0
6   USA 82   AFTERSCHOCK   Paul Susie   72    14:49:45.0   00:30:49.7   03:43:55.3   00:14:59.0  6.0
7   63264   BLINDING FURY   Fred Mertes   72    14:50:18.0   00:30:49.7   03:44:28.3   00:15:32.0  7.0
8   73027   EIGHT DEADLY SIN   Mike Mullarky   72    14:51:01.0   00:30:49.7   03:45:11.3   00:16:15.0  8.0
9   93402   BUMP IN THE NIGHT   Daniel Bowman   78    14:55:06.0   00:33:23.8   03:46:42.2   00:17:45.9  9.0
DNF   43655   WHARF RAT   Larry Vazzano   93    No Time   00:39:49.2   No Time   No Time  DNF 12.0T
DNC   20771   CARROT   Ed Cilumbrello   78    No Time   00:33:23.8   No Time   No Time  DNC 12.0T

Notes

(1) Start Date/Time = Saturday, October 27, 2007 10:35:00.0, Length (nm) = 25.69

Division: PHRF A3 (10 boats)

Pos Sail   Boat   Skipper   Rating   Finish
   Time   
Time
 Allowance 
 Corrected 
   Time   
 Time 
   Behind   
 Penalty  Pts
1   73113   CRACKERJACK   Alan Krulisch   123    15:04:54.0   00:52:39.9   03:32:14.1   00:00:00.0  1.0
2   32599   KRISTANY   Glenn Harvey   99    14:57:54.0   00:42:23.3   03:35:30.7   00:03:16.6  2.0
3   302   ESCAPE PLAN   Ted Reshetiloff   120    15:07:51.0   00:51:22.8   03:36:28.2   00:04:14.1  3.0
4   93074   AIRWAVES   David Wiemer   123    15:11:44.0   00:52:39.9   03:39:04.1   00:06:50.0  4.0
5   63448   VULTURE   Peroutka Raymond   96    15:06:08.0   00:41:06.2   03:45:01.8   00:12:47.6  5.0
6   USA 40582   INFRARED   Bob Sopka   120    15:16:48.0   00:51:22.8   03:45:25.2   00:13:11.1  6.0
7T   40826   KOKOMO EXPRESS   Brett Sorensen   108    15:11:58.0   00:46:14.5   03:45:43.5   00:13:29.4  DSQ 11.0T
DNC   83350   INCOMMUNICADO   Tracey/ Polk   117    No Time   00:50:05.7   No Time   No Time  DNC 11.0T
DNC   93356   RAG TRADE   Nathan Gorenstein   108    No Time   00:46:14.5   No Time   No Time  DNC 11.0T
DNC   73456   L'OUTRAGE   Bruce Gardner   96    No Time   00:41:06.2   No Time   No Time  DNC 11.0T

Notes

(1) Start Date/Time = Saturday, October 27, 2007 10:40:00.0, Length (nm) = 25.69

Division: PHRF B (13 boats)

Pos Sail   Boat   Skipper   Rating   Finish
   Time   
Time
 Allowance 
 Corrected 
   Time   
 Time 
   Behind   
 Penalty  Pts
1   43279   FLYING CIRCUS   David Coleman   135    15:09:06.0   00:57:48.2   03:26:17.8   00:00:00.0  1.0
2   63088   FAST COMPANY   Barry Moss   135    15:12:34.0   00:57:48.2   03:29:45.8   00:03:28.0  2.0
3   33510   ELVIS   Anthony Moynagh   138    15:14:42.0   00:59:05.2   03:30:36.8   00:04:18.9  3.0
4   87526   GREY GHOST   Philip Parish   132    15:14:23.0   00:56:31.1   03:32:51.9   00:06:34.1  4.0
5   33   MISS TRIXIE   Dylan Stewart   129    15:17:24.0   00:55:14.0   03:37:10.0   00:10:52.1  5.0
6   83348   BLAZE STAR   Pat & Amy Teeling   135    15:20:44.0   00:57:48.2   03:37:55.8   00:11:38.0  6.0
7   73106   THIN FLOAT   Gunther/ Franz   129    15:21:34.0   00:55:14.0   03:41:20.0   00:15:02.1  7.0
8   53095   HURRICANE KELLY   John Stefancik   141    15:31:09.0   01:00:22.3   03:45:46.7   00:19:28.9  8.0
9   33229   SILENT THUNDER   Sheldon Mandel   153    15:56:02.0   01:05:30.6   04:05:31.4   00:39:13.6  9.0
10   41762   GAEL FORCE   Mark Wagner   135    15:59:34.0   00:57:48.2   04:16:45.8   00:50:28.0  10.0
DNF   37235   SEEADLER   Bill Read   138    No Time   00:59:05.2   No Time   No Time  DNF 14.0T
DNC   53545   THE GETAWAY   Tom Bostwick   150    No Time   01:04:13.5   No Time   No Time  DNC 14.0T
DNC   73051   STILL A GORILLA   Gordon Latrobe   135    No Time   00:57:48.2   No Time   No Time  DNC 14.0T

Notes

(1) Start Date/Time = Saturday, October 27, 2007 10:45:00.0, Length (nm) = 25.69

Division: PHRF CD (8 boats)

Pos Sail   Boat   Skipper   Rating   Finish
   Time   
Time
 Allowance 
 Corrected 
   Time   
 Time 
   Behind   
 Penalty  Pts
1   23497   BELLA DONNA   Angelo Guarino   162    14:48:45.0   00:54:42.1   03:04:02.9   00:00:00.0  1.0
2   93340   KRISDE   Ken Broman   186    14:57:21.0   01:02:48.4   03:04:32.6   00:00:29.8  2.0
3   23467   SWELL   John Anderson   213    15:06:45.0   01:11:55.4   03:04:49.6   00:00:46.7  3.0
4   3410   WINDEMERE   Ted Diehl   162    14:56:02.0   00:54:42.1   03:11:19.9   00:07:17.0  4.0
5   2681   REDRUM   Carl Engel   213    15:14:44.0   01:11:55.4   03:12:48.6   00:08:45.7  5.0
6   93474   WILLOW   Michael Brassert   198    15:31:40.0   01:06:51.5   03:34:48.5   00:30:45.6  6.0
7   2742   DESPERADO   Rich Harrity   213    15:37:48.0   01:11:55.4   03:35:52.6   00:31:49.7  7.0
DNC   989   AWOL   Carl Robinson   213    No Time   01:11:55.4   No Time   No Time  DNC 9.0

Notes

(1) Start Date/Time = Saturday, October 27, 2007 10:50:00.0, Length (nm) = 20.26

Division: PHRF N (16 boats)

Pos Sail   Boat   Skipper   Rating   Finish
   Time   
Time
 Allowance 
 Corrected 
   Time   
 Time 
   Behind   
 Penalty  Pts
1   3184   ALARIS   Nick Iliff   150    14:47:39.0   00:50:39.0   03:02:00.0   00:00:00.0  1.0
2   159   ELUSIVE   John Littrell   198    15:09:46.0   01:06:51.5   03:07:54.5   00:05:54.5  2.0
3   40254   BUMBLE BEE   Loren Walker   108    14:40:38.0   00:36:28.1   03:09:09.9   00:07:09.9  3.0
4   93352   KOLOHE ANAKALIA   Robert Yoho   84    14:34:15.0   00:28:21.8   03:10:53.2   00:08:53.2  4.0
5   93421   CANVAS CAPER   Andy & Linda Frix   75    14:34:42.0   00:25:19.5   03:14:22.5   00:12:22.5  5.0
6   158   SOUTHERN CROSS   Bill Roos   84    14:46:16.0   00:28:21.8   03:22:54.2   00:20:54.2  6.0
7   93279   VITE   Paul Taylor   174    15:20:00.0   00:58:45.2   03:26:14.8   00:24:14.8  7.0
8   0   MAEVE MARIE   George Broadbin   96    15:04:03.0   00:32:25.0   03:36:38.0   00:34:38.0  8.0
9   93476   JAPHY'S SPIRIT   Samuel Gallagher   147    15:38:47.0   00:49:38.2   03:54:08.8   00:52:08.8  9.0
DNC   93225   the LAST RESORT   Bob Knowles, III   222    No Time   01:14:57.7   No Time   No Time  DNC 17.0T
DNC   1   AWAY WE GO   Bob Seay   186    No Time   01:02:48.4   No Time   No Time  DNC 17.0T
DNC   83053   GREAT ESCAPE   Jim McCutchan   174    No Time   00:58:45.2   No Time   No Time  DNC 17.0T
DNC   33400   WITCH'S FLOWER   John Sherwood   147    No Time   00:49:38.2   No Time   No Time  DNC 17.0T
DNC   83464   ESCAPADE   John & Martin Sherrard   120    No Time   00:40:31.2   No Time   No Time  DNC 17.0T
DNC   33232   CHANDELLE   Peter Holden   108    No Time   00:36:28.1   No Time   No Time  DNC 17.0T
DNC   43765   X-CITATION   Clarke Slaymaker   60    No Time   00:20:15.6   No Time   No Time  DNC 17.0T

Notes

(1) Start Date/Time = Saturday, October 27, 2007 10:55:00.0, Length (nm) = 20.26

Information is provisional and subject to modification


Principal Race Officer: Bob Greenfield

Version 5.1.04: Regatta scoring by JavaScore, an Open Source project available at http://www.gromurph.org/javascore


These results have been accessed

times since their original posting on October 27, 2007.

© 2007, Baltimore City Yacht Association.