Baltimore Harbor Cup - Race HARBOR CUP

Baltimore Harbor Cup

Race HARBOR CUP

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Saturday, October 26, 2013 5:22:22 PM EDT


Division: Multihull A (5 boats)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1   185 FAIR CURVE JOHN NICHOLSON 1.016 3 14:22:26.0 -00:02:35.9 02:45:01.9 00:00:00.0 1.0
2   14 SUNDOG PAUL PARKS 1.350 1 13:42:46.0 -00:42:58.1 02:45:44.1 00:00:42.2 2.0
3   OO 1 TRIPLE THREAT TIM LYONS 1.071 2 14:19:46.0 -00:11:20.6 02:51:06.6 00:06:04.7 3.0
4   27042 TEMPLE OF THE WIND DOUGLAS DYKMAN 1.024 4 14:41:43.0 -00:04:21.7 03:06:04.7 00:21:02.7 4.0
DNF   9 WILD CARD TIM LAYNE 1.170 DNF No Time 00:00:00.0 No Time No Time DNF 6.0

Notes

(1)Start Date/Time = Saturday, October 26, 2013 11:40:00.0, Length (nm) = 25.90

Division: Multihull B (4 boats)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1   410 LOLA 3 THE WILD CHILD RUSSELL WESDYK 0.930 1 13:49:38.0 00:08:43.5 01:55:54.5 00:00:00.0 1.0
2   1055 ENDURANCE JEFFREY SHORT 0.706 4 14:44:09.0 00:52:40.2 02:06:28.8 00:10:34.3 2.0
3   179 TRI-PAWED KEITH CHAPMAN 0.905 3 14:24:57.0 00:15:11.7 02:24:45.3 00:28:50.7 3.0
4   11 SEAWINGS RICHARD HOUGHTON 0.969 2 14:21:53.0 00:04:51.8 02:32:01.2 00:36:06.7 4.0

Notes

(1)Start Date/Time = Saturday, October 26, 2013 11:45:00.0, Length (nm) = 20.50

Division: PHRF A (15 boats)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1   83170 HERO SQUAD ANDREW EYRING 63 3 14:39:53.0 00:27:11.7 02:52:41.3 00:00:00.0 1.0
2   93 PIGS AND PEARLS FRED POTTS 99 6 14:59:49.0 00:42:44.1 02:57:04.9 00:04:23.6 2.0
3   51120 WINDBORN RICHARD BORN 48 2 14:37:52.0 00:20:43.2 02:57:08.8 00:04:27.5 3.0
4   25557 JUBILEE IV BOB STAHLER 90 7 15:00:00.0 00:38:51.0 03:01:09.0 00:08:27.7 4.0
5   83299 THE FISH KAREN LENKEY 72 5 14:54:40.0 00:31:04.8 03:03:35.2 00:10:53.9 5.0
6   32599 KRISTANY GLENN HARVEY 99 10 15:06:56.0 00:42:44.1 03:04:11.9 00:11:30.6 6.0
7   41 CUORE DI LEONE TONY CULOTTA 39 4 14:41:24.0 00:16:50.1 03:04:33.9 00:11:52.6 7.0
8   60331 IRIE GREG ALDEN -87 1 13:49:13.0 -00:37:33.3 03:06:46.3 00:14:05.0 8.0
9   52786 10 SPEED GLENN LEACH 81 9 15:03:46.0 00:34:57.9 03:08:48.1 00:16:06.8 9.0
10   73027 EIGHTH DEADLY SIN MIKE MULLARKY 72 11 15:08:01.0 00:31:04.8 03:16:56.2 00:24:14.9 10.0
11   73295 SPONGEBOB JOHN SHANNAHAN 57 8 15:02:59.0 00:24:36.3 03:18:22.7 00:25:41.4 11.0
DNF   93356 RAGTRADE NATHAN GORENSTEIN 102 DNF No Time 00:44:01.8 No Time No Time DNF 16.0T
DNF   63448 VULTURE RAYMOND PEROUTKA 96 DNF No Time 00:41:26.4 No Time No Time DNF 16.0T
DNF   93377 MAGIC DRAGON DAVID POFF 42 DNF No Time 00:18:07.8 No Time No Time DNF 16.0T
DNC   53352 AIR MAIL TOM CARRICO 72 DNC No Time 00:31:04.8 No Time No Time DNC 16.0T

Notes

(1)Start Date/Time = Saturday, October 26, 2013 11:20:00.0, Length (nm) = 25.90

Division: PHRF B (13 boats)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1   43279 FLYING CIRCUS JANET & DAVID COLEMAN 135 4 15:12:22.0 00:58:16.5 02:49:05.5 00:00:00.0 1.0
2   22764 ARTEMIS II M. McNAMARA & C. COMPTON 126 3 15:12:11.0 00:54:23.4 02:52:47.6 00:03:42.1 2.0
3   2213 FLYER DOUG ABBOTT 120 1 15:10:00.0 00:51:48.0 02:53:12.0 00:04:06.5 3.0
4   83350 INCOMMUNICADO ED TRACEY & TIM POLK 117 2 15:10:56.0 00:50:30.3 02:55:25.7 00:06:20.2 4.0
5   33510 ELVIS TONY & CELIA MOYNAGH 138 5 15:21:32.0 00:59:34.2 02:56:57.8 00:07:52.3 5.0
6   22882 CHAOS PHILIP HELDRICH 144 6 15:28:30.0 01:02:09.6 03:01:20.4 00:12:14.9 6.0
7   87526 GREY GHOST PHILIP PARISH 132 7 15:29:05.0 00:56:58.8 03:07:06.2 00:18:00.7 7.0
8   33746 TORCH PAUL SCOTT 135 8 15:34:31.0 00:58:16.5 03:11:14.5 00:22:09.0 8.0
9   40582 INFRARED BOB SOPKA 120 9 15:40:23.0 00:51:48.0 03:23:35.0 00:34:29.5 9.0
10   83472 FOGDOG JORDAN GERSHBERG 123 10 15:50:39.0 00:53:05.7 03:32:33.3 00:43:27.8 10.0
DNF   73106 CALCULATED RISK MATTHEW ALSOBROOK 129 DNF No Time 00:55:41.1 No Time No Time DNF 14.0T
DNF   50366 FLOW WILLIAM TRAINOR 126 DNF No Time 00:54:23.4 No Time No Time DNF 14.0T
DNC   163 SIZZLE ROBERT LUTZ & VIRGIL HOBBS 138 DNC No Time 00:59:34.2 No Time No Time DNC 14.0T

Notes

(1)Start Date/Time = Saturday, October 26, 2013 11:25:00.0, Length (nm) = 25.90

Division: PHRF C (12 boats)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1   3815 ACTAEA MICHAEL CONE 156 1 14:29:46.0 00:53:18.0 02:06:28.0 00:00:00.0 1.0
2   129 GITANA DAVID McCULLOUGH 177 3 14:37:46.0 01:00:28.5 02:07:17.5 00:00:49.5 2.0
3   63184 COOKIE STEVE CULFOGIENIS 168 4 14:39:40.0 00:57:24.0 02:12:16.0 00:05:48.0 3.0
4   13177 HEYDAY SHEPHERD DRAIN 174 6 14:42:19.0 00:59:27.0 02:12:52.0 00:06:24.0 4.0
5   3434 RED STREAKER TOM CALVERT 147 2 14:37:42.0 00:50:13.5 02:17:28.5 00:11:00.5 5.0
6   33229 SILENT THUNDER JOHN KOPEC 153 5 14:40:50.0 00:52:16.5 02:18:33.5 00:12:05.5 6.0
7   2742 SAFARI RICH HARRITY 213 7 15:03:19.0 01:12:46.5 02:20:32.5 00:14:04.5 7.0
8   53271 OASIS DAVID COPLEY 216 8 15:05:01.0 01:13:48.0 02:21:13.0 00:14:45.0 8.0
9   9324 DISCOVERY ALBERT BOYCE 174 9 15:12:21.0 00:59:27.0 02:42:54.0 00:36:26.0 9.0
10   913 SANDPIPER BRANDON JOHNSON 174 10 15:19:31.0 00:59:27.0 02:50:04.0 00:43:36.0 10.0
11   53545 THE GETAWAY TOM BOSTWICK 156 11 15:30:04.0 00:53:18.0 03:06:46.0 01:00:18.0 11.0
DNF   6167 WIND GYPSY NEIL CHIPPENDALE 222 DNF No Time 01:15:51.0 No Time No Time DNF 13.0

Notes

(1)Start Date/Time = Saturday, October 26, 2013 11:30:00.0, Length (nm) = 20.50

Division: PHRF N (6 boats)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1   93646 QUICK SPLASH JEFF TAYLOR 126 2 14:29:37.0 00:43:03.0 02:11:34.0 00:00:00.0 1.0
2   53557 ECLIPSE STEPHEN TONER 135 3 14:37:24.0 00:46:07.5 02:16:16.5 00:04:42.5 2.0
3   93635 NICHOLS' QUARTERS SCOTT NICHOLS 132 4 14:42:20.0 00:45:06.0 02:22:14.0 00:10:40.0 3.0
4   43868 DIANTHUS DAVID TABOR 126 5 14:43:19.0 00:43:03.0 02:25:16.0 00:13:42.0 4.0
5   63264 BLINDING FURY FREDERICK MERTES 78 1 14:27:36.0 00:26:39.0 02:25:57.0 00:14:23.0 5.0
6   40254 BUMBLE BEE L. MARK & MARTY WALKER 114 6 14:44:26.0 00:38:57.0 02:30:29.0 00:18:55.0 6.0

Notes

(1)Start Date/Time = Saturday, October 26, 2013 11:35:00.0, Length (nm) = 20.50

Fleet: LONG COURSE (28 boats)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1   43279 FLYING CIRCUS JANET & DAVID COLEMAN 135 14 15:12:22.0 00:58:16.5 02:49:05.5 00:00:00.0 1.0
2   83170 HERO SQUAD ANDREW EYRING 63 3 14:39:53.0 00:27:11.7 02:52:41.3 00:03:35.8 2.0
3   22764 ARTEMIS II M. McNAMARA & C. COMPTON 126 13 15:12:11.0 00:54:23.4 02:52:47.6 00:03:42.1 3.0
4   2213 FLYER DOUG ABBOTT 120 10 15:10:00.0 00:51:48.0 02:53:12.0 00:04:06.5 4.0
5   83350 INCOMMUNICADO ED TRACEY & TIM POLK 117 11 15:10:56.0 00:50:30.3 02:55:25.7 00:06:20.2 5.0
6   33510 ELVIS TONY & CELIA MOYNAGH 138 16 15:21:32.0 00:59:34.2 02:56:57.8 00:07:52.3 6.0
7   93 PIGS AND PEARLS FRED POTTS 99 6 14:59:49.0 00:42:44.1 02:57:04.9 00:07:59.4 7.0
8   51120 WINDBORN RICHARD BORN 48 2 14:37:52.0 00:20:43.2 02:57:08.8 00:08:03.3 8.0
9   25557 JUBILEE IV BOB STAHLER 90 7 15:00:00.0 00:38:51.0 03:01:09.0 00:12:03.5 9.0
10   22882 CHAOS PHILIP HELDRICH 144 17 15:28:30.0 01:02:09.6 03:01:20.4 00:12:14.9 10.0
11   83299 THE FISH KAREN LENKEY 72 5 14:54:40.0 00:31:04.8 03:03:35.2 00:14:29.7 11.0
12   32599 KRISTANY GLENN HARVEY 99 12 15:06:56.0 00:42:44.1 03:04:11.9 00:15:06.4 12.0
13   41 CUORE DI LEONE TONY CULOTTA 39 4 14:41:24.0 00:16:50.1 03:04:33.9 00:15:28.4 13.0
14   60331 IRIE GREG ALDEN -87 1 13:49:13.0 -00:37:33.3 03:06:46.3 00:17:40.8 14.0
15   87526 GREY GHOST PHILIP PARISH 132 18 15:29:05.0 00:56:58.8 03:07:06.2 00:18:00.7 15.0
16   52786 10 SPEED GLENN LEACH 81 9 15:03:46.0 00:34:57.9 03:08:48.1 00:19:42.6 16.0
17   33746 TORCH PAUL SCOTT 135 19 15:34:31.0 00:58:16.5 03:11:14.5 00:22:09.0 17.0
18   73027 EIGHTH DEADLY SIN MIKE MULLARKY 72 15 15:08:01.0 00:31:04.8 03:16:56.2 00:27:50.7 18.0
19   73295 SPONGEBOB JOHN SHANNAHAN 57 8 15:02:59.0 00:24:36.3 03:18:22.7 00:29:17.2 19.0
20   40582 INFRARED BOB SOPKA 120 20 15:40:23.0 00:51:48.0 03:23:35.0 00:34:29.5 20.0
21   83472 FOGDOG JORDAN GERSHBERG 123 21 15:50:39.0 00:53:05.7 03:32:33.3 00:43:27.8 21.0
DNF   73106 CALCULATED RISK MATTHEW ALSOBROOK 129 DNF No Time 00:55:41.1 No Time No Time DNF 29.0T
DNF   50366 FLOW WILLIAM TRAINOR 126 DNF No Time 00:54:23.4 No Time No Time DNF 29.0T
DNF   93356 RAGTRADE NATHAN GORENSTEIN 102 DNF No Time 00:44:01.8 No Time No Time DNF 29.0T
DNF   63448 VULTURE RAYMOND PEROUTKA 96 DNF No Time 00:41:26.4 No Time No Time DNF 29.0T
DNF   93377 MAGIC DRAGON DAVID POFF 42 DNF No Time 00:18:07.8 No Time No Time DNF 29.0T
DNC   163 SIZZLE R. LUTZ & V. HOBBS 138 DNC No Time 00:59:34.2 No Time No Time DNC 29.0T
DNC   53352 AIR MAIL TOM CARRICO 72 DNC No Time 00:31:04.8 No Time No Time DNC 29.0T

Fleet: SHORT COURSE (18 boats)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1   3815 ACTAEA MICHAEL CONE 156 3 14:29:46.0 00:53:18.0 02:06:28.0 00:00:00.0 1.0
2   129 GITANA DAVID McCULLOUGH 177 7 14:37:46.0 01:00:28.5 02:07:17.5 00:00:49.5 2.0
3   93646 QUICK SPLASH JEFF TAYLOR 126 2 14:29:37.0 00:43:03.0 02:11:34.0 00:05:06.0 3.0
4   63184 COOKIE STEVE CULFOGIENIS 168 10 14:39:40.0 00:57:24.0 02:12:16.0 00:05:48.0 4.0
5   13177 HEYDAY SHEPHERD DRAIN 174 12 14:42:19.0 00:59:27.0 02:12:52.0 00:06:24.0 5.0
6   53557 ECLIPSE STEPHEN TONER 135 4 14:37:24.0 00:46:07.5 02:16:16.5 00:09:48.5 6.0
7   3434 RED STREAKER TOM CALVERT 147 6 14:37:42.0 00:50:13.5 02:17:28.5 00:11:00.5 7.0
8   33229 SILENT THUNDER JOHN KOPEC 153 11 14:40:50.0 00:52:16.5 02:18:33.5 00:12:05.5 8.0
9   2742 SAFARI RICH HARRITY 213 13 15:03:19.0 01:12:46.5 02:20:32.5 00:14:04.5 9.0
10   53271 OASIS DAVID COPLEY 216 14 15:05:01.0 01:13:48.0 02:21:13.0 00:14:45.0 10.0
11   93635 NICHOLS' QUARTERS SCOTT NICHOLS 132 5 14:42:20.0 00:45:06.0 02:22:14.0 00:15:46.0 11.0
12   43868 DIANTHUS DAVID TABOR 126 8 14:43:19.0 00:43:03.0 02:25:16.0 00:18:48.0 12.0
13   63264 BLINDING FURY FREDERICK MERTES 78 1 14:27:36.0 00:26:39.0 02:25:57.0 00:19:29.0 13.0
14   40254 BUMBLE BEE L. MARK & MARTY WALKER 114 9 14:44:26.0 00:38:57.0 02:30:29.0 00:24:01.0 14.0
15   9324 DISCOVERY ALBERT BOYCE 174 15 15:12:21.0 00:59:27.0 02:42:54.0 00:36:26.0 15.0
16   913 SANDPIPER BRANDON JOHNSON 174 16 15:19:31.0 00:59:27.0 02:50:04.0 00:43:36.0 16.0
17   53545 THE GETAWAY TOM BOSTWICK 156 17 15:30:04.0 00:53:18.0 03:06:46.0 01:00:18.0 17.0
DNF   6167 WIND GYPSY NEIL CHIPPENDALE 222 DNF No Time 01:15:51.0 No Time No Time DNF 19.0

Information is provisional and subject to modification

Principal Race Officer: Bob Greenfield & Tom Behrle
Jury Chair: Dave Clinnin